Šperky
Stejně jako je tomu u jiných drahokamenů, šperky z křišťálu Baccarat vyžadují zvláštní pozornost. Křišťál i drahé perly jsou citlivé na těžká nebo opakovaná poškození. Doporučujeme zabránit kontaktu s jinými šperky, které by mohly poškodit váš Baccarat šperk. Pokud je to možné, vyhněte se jakémukoli kontaktu s látkami, které by mohly poškodit jejich lesk: parfémy, laky, čistící prostředky...
Pro zachování lesku se doporučuje čistit šperk měkkým hadříkem.
Dekorace
Vázy
Lepší je být pozorný, než litovat!
V dlouhodobém horizontu, může tvrdá voda poškodit křišťál a zanechat vodní linku na vnitřním okraji vázy. Pokud nemáte k dispozici minerální vodu, je vhodné pokaždé měnit hladinu vody při její výměně. Pokud je vaše váza těžká a neskladná a špatně se s ní manipuluje, doporučujeme neplnit vázu vodou úplně, ale postupně přidávat, či používat kostky ledu při každodenním používání.
Dekorativní předměty
Čistěte je měkkým hadříkem. Anti-statické prostředky pomáhají chránit vaše dekorace před prachem.
Stolní servis
Čištění sklenic
Ručně
Aby se zabránilo poškození, musí se sklenice mýt samostatně pomocí teplé vody a neabrazivního produktu*. Doporučujeme používat jemné mycí prostředky, které mohou být použity i na mytí rukou. Nakloněné sklenice směrem dolů opláchněte pod tekoucí vodou.
V myčce na nádobí
Nastavte myčku na jemný cyklus, s maximální teplotou čtyřicet stupňů. Pokud je teplota příliš vysoká, může dojít k chemické reakci, která zapříčiní zmatnění křišťálu a může dojít k mléčnému zbarvení. Doporučujeme používat jemné mycí prostředky, které mohou být použity i na mytí rukou. V myččce nádobí uložte sklenice tak, aby se zabránilo vzájemnému otlučení.
Sušení a stírání
Umístěte sklenice na ručník/utěrku nebo na savý kuchyňský papír a nechte oschnout, nebo sklenice jemně otřete a přitom držte za stopku, aby se minimalizoval tlak. Vždy používejte bezprašný ručník/utěrku z bezprašné bavlny nebo lněný ručník/utěrku. Vždy dbejte aby se sklenice uložily zpět do krabic či stály ve vzpřímené poloze tak, aniž by se navzájemně dotýkaly.
Čištění dekanterů
Nejlepší je nenechávat víno v karafě a vypláchnout ji ihned po použití. Karafy musí být vymývány teplou vodou a měkkou mycí houbou a bez mycího prostředku*. Doporučujeme používat jemné mycí prostředky, které mohou být použity i na mytí rukou. Karafy by měly být vždy ukládány bez zavřeného uzávěru z důvodu lepšího vysílání.
Pro absorbování veškeré zbývající vlhkosti, vložte do karafy dlouhý kus savého kuchyňského papíru asi na 10 hodin.
* Pokud dojde k bílým usazeninám, nalijte hrst hrubé soli s půl litrem lihového octa. Důkladně protřepejte a opláchněte několikrát teplou vodou.
Osvětlení
Velmi velké lustry musí být udržovány zkušenými profesionály, kteří vědí, jak je rozebrat, očistit každou část a umístit vše správně zpět.
Malé a střední lustry by měly být oprašovány pravidelně, aby se zabránilo jejich častému celkovému rozebírání.
Čištění probíhá za pomoci páru bavlněných rukavic namočených v lihu, kterými se prach jemně stírá ze všech křišťálových fragmentů. Metylalkohol se odpaří velmi rychle, takže čas od času rukavice opětovně při čištění namáčejte. Výsledek je ohromující, ale dávejte pozor, aby se v blízkosti při čistění nevyskytoval zdroj ohně, metylalkohol je vysoce hořlavý.
Voskové svíčky nikdy neupevňujte do svícnu pomocí roztaveného vosku! Doporučujeme používat neskapávající svíčky. V případě, že se vosk zachytil na části svícnu, jemně ho odstraňte pomocí vlažné vody nebo lihu. Doporučujeme také nenechat svíčky dohořet do úlného konce (uhastete přibližně 3 palce nad viditelnou částí). Kontakt s plamenem by mohl zapříčinit rozpínání křišťálu a jeho následné prasknutí.